Plzeňané skončili v CROSSDOCK Extralize devátí. Jak vypadala sezóna A-týmu?

Plzeňané skončili v CROSSDOCK Extralize devátí. Jak vypadala sezóna A-týmu? Sobota 13. dubna 2024 se stala pro plzeňské mečouny datumem jejich posledního extraligového vystoupení v ročníku 2023/24. Nepovedený podzim dával týmu do jarní části vyhlídky na náročný boj. Výkony a výsledky týmu šly ve druhé části sezóny přeci jen nahoru a díky závěrečnému vítězství se navíc posunuli tabulkou vpřed. Uplynulá sezóna nabídla řadu příběhů. Premiérové góly zapsali junioři, premiérové starty dorostenci. Do jarní části zasáhl navrátilec, který výrazně pomohl produktivitě v přesilovkách. Nejen tyto karty odkrýváme v následujícím článku.

17.04.2024 | Redakce

Mizerný podzim: Řada těsných porážek a zisk pouhých pěti bodů

Plzeňané extraligovou sezónu otevřeli třemi porážkami. Herně ovšem propadli pouze v Hostivaři. Další dvě porážky naopak ukázaly dva neduhy, které se mečounů držely také v dalším průběhu ročníku. V úvodním duelu Ústí nad Labem se po dlouhou dobu hrál vyrovnaný duel, tři inkasované góly během necelých tří minut ale nasměrovaly Elbu k vítězství 4:1. První extraligový zápas na novém povrchu Precol arény zase znamenal výraznou střeleckou převahu proti Letohradu, špatná efektivita střelby ale znamenala výhru Jelenů.

Prvního vítězství dosáhli mečouni na konci září, když po dlouhé době zvítězili na hřišti Pardubic. Jinak šli Plzeňané od porážky k porážce a připsali si dále pouze po jednom bodu za dvě prohry v prodloužení. Zvlášť plocha Precol arény se zdála být zakletá. V listopadu odehráli hokejbalisté HBC Plzeň čtyři domácí utkání v řadě a byly z toho prakticky čtyři porážky o jediný gól (v posledním duelu Hostivař zvyšovala na 3:5 trefou do prázdné branky třináct sekund před koncem). V nich Plzeň dokázala trápit favorizované celky, ale také v poslední pětiminutovce ztratila zápas proti Karviné. Plzeňané tak přezimovali na nelichotivé jedenácté pozici se ziskem pouhých pěti bodů a skóre 18:48.

Na podzim také skončila cesta týmu Českým Pohárem. Mečouni nejprve porazili druholigový Písek. V zápase jim kuriózně čelil jejich spoluhráč. Brankář Vít Čapek totiž nastoupil za svůj jihočeský mateřský klub. Ve 3. kole pak Plzeň narazila na pozdějšího vítěze - pražský Kert Park. Výsledkem byla další těsná porážka - 5:6.

Jarní vzedmutí: Mečouni zvládají zápasy s tabulkovými sousedy, v Precol aréně se získávají body

Na jaře tedy tým pod vedením trenérů Edla a Čapka rozhodně nečekalo nic jednoduchého. Pestrá zimní příprava přinesla kvalitní herní prověrky v čele se zápasy Pilsen Challenge 2024. Plzeň v konkurenci mistrů Čech, Slovenska a reprezentačního týmu U20 skončila na třetí příčce a mimo jiné jako jediný tým na turnaji porazila vítěznou Považskou Bystricu!

Hlavní úkol pro jarní část zůstával vyhnout se hrozbě sestupu. Plzeňané měli dobrý vstup do druhé fáze soutěže, když v prvních třech utkáních vždy bodovali. Důležitá byla hlavně první tříbodová výhra v Precol aréně v tomto ročníku nad Prachaticemi, čímž se Plzeň vzdálila poslednímu celku soutěže už na sedm bodů. V tu chvíli byl ještě reálný scénář, že když mečouni udrží stávající tempo sběru bodů, budou moci zabojovat o poslední místenku do play-off. Ten ale dostal velkou trhlinu po porážce v Karviné, kdy Slezané odskočili do ještě většího trháku.

Nejdůležitější jarní úkol si ovšem mohli mečouni odškrtnout již dvě kola před koncem, kdy bylo jisté, že nejvyšší soutěž po dvouletém působení opouštějí Prachatice. Dílčím cílem tak pro Plzeň zůstávalo vylepšení celkového umístění. Závěrečná výhra nad Kladnem nakonec poslala Plzeňany se ziskem 18 bodů nad dvojici Dobřany, Hradec Králové, na devátou příčku. Mečouni tak přeskočili dva soupeře, proti nimž si na jaře připsali pět bodů, což se v konečném součtu ukázalo, jako klíčové.

Statistiky: Návrat Lokajíčka pomohl přesilovkám, nejproduktivnějším hráčem mládežnický reprezentant

Celkové skóre Plzně má po dvaadvaceti duelech podobu 48:80. Mečouni se meziročně zhoršili o pět branek, inkasovaných gólů je stejné množství jako v sezóně minulé. Z pohledu skóre nejvíce Plzeň bolel propadák na Kladně (1:9). Nejvyšší výhru naopak Plzeňané slavili v březnu v Precol aréně, když Hradec Králové porazili 7:2. Zápas proti hradeckým Pirátům přinesl málo vídanou věc - pětiminutový trest Hradce potrestali mečouni čtyřmi góly. Obecně došlo na jaře k výraznému zlepšení početních výhod. Plzeňané v nich nasázeli 15 gólů v devíti utkáních, na podzim se přitom v přesilovkách trápili a v extralize jich využili pouze pět...

Zlepšeným přesilovkám pomohl nepochybně návrat Víta Lokajíčka ze studia v zahraničí. Útočník s číslem 25 nasbíral v devíti duelech třináct bodů (7+6) a s průměrem 1,44 kanadského bodu na utkání jasně ovládl tento statistický parametr. Lokajíček byl spolu s Martinem Kunzmannem nejlepším střelcem týmu. Nejproduktivnějším hráčem byl ovšem junior Matěj Pavlíček, který své spoluhráče zásoboval především přesnými přihrávkami. Pavlíček si v sedmnácti utkáních připsal 15 bodů (2+13).

Do statistik kanadského bodování se zapsal také brankář Vít Čapek, u kterého rozhodčí zachytili hned dvě asistence. Čapek si stejně jako loni dělil porci odchytaných minut s Petrem Kráčinou. Letos byl ale odchovanec Písku tím, kdo odchytal více minut (592 oproti 393). Vzhledem k nepříliš dobrým výsledkům týmu se vyšší počet minut promítl do mírně horší úspěšnosti zákroků, kde lepší čísla vycházejí Petru Kráčinovi (88,21 % oproti 85,47 %). Čapek byl ovšem u jediného vítězství Plzně nad rámec základní hrací doby, když mečouni uspěli v Dobřanech po samostatných stříleních. Jinak ale mohli hráči HBC Plzeň žehrat na nepovedené koncovky "remízových duelů". Cenné body ztratili hned ve čtyřech případech, kdy prohráli v prodloužení. Z toho hned třikrát v Precol aréně.

Domácí prohry v prodloužení navíc měly společného jmenovatele. Plzeň se v prodloužení musela bránit soupeřově nebezpečné přesilovce 4 na 3 a protivníci této výhody využívali. Plzeňany dlouho trápila nedostatečná disciplína. Včetně vyšších trestů v první polovině soutěže. Také kvůli nim skončili mečouni se součtem 296 trestných minut, což z nich dělá druhý nejtrestanější tým základní části. Bránili se celkem 83 oslabením, z čehož 25 skončilo gólovou radostí soupeře. Úspěšnost oslabení pak byla třetí nejhorší v rámci extraligového srovnání. Nejtrestanějším hráčem týmu se stal Daniel Pavlík (57 TM). V předposledním duelu na hřišti Kert Parku ale došlo přeci jen je jeden pozitivní zápis. Plzeňané proti úřadujícímu mistrovi odehráli 45 minut bez jediného vyloučeného hráče.

V CROSSDOCK Extralize se ukázali junioři, na jaře také dorostenci

Celkově do letošní extraligové sezóny zasáhlo v dresu s mečounem na hrudi 31 hráčů a tři brankáři. Patnáct minut na Kladně odchytal také juniorský mistr světa Ondřej Kočka. Obecně bylo zapojování mládežnických hráčů jedním z pozitiv této sezóny. Stabilně v kádru Áčka nastupovali také obránci Michal Matoušek a Tomáš Krejčí. Povedené výkony na Pilsen Challenge pak na jaře znamenaly zápasové nominace také pro Lukáše Kopala a Dana Krále. Krejčí s Kopalem navíc svými premiérovými góly pomohl k důležité výhře nad Prachaticemi v poměru 6:2. Své první minuty mezi muži si dokonce připsala dvojice mistrů světa U16 Pavel Novák a Jan Kraus. Druhý jmenovaný si hned při své premiéře proti Hradci Králové připsal úspěšnou gólovou přihrávku.

Vítané oživení plzeňského útoku znamenal během podzimu příchod Davida Michela. Devětadvacetiletý útočník nastupoval v hokejbalové extralize letos poprvé a připsal si osm bodů (4+4). Nastoupil přitom pouze do poloviny utkání. Hned několik hráčů naopak letos nastoupilo do všech extraligových duelů. Vyjma kapitána Kunzmanna se jednalo o čtveřici Chramosta, Majer, Miksan, Vobruba.

Podobné články

Hodnocení víkendu: Junioři zakončili nadstavbu výhrou, v závěru základní části zvítězily i dorost a B-tým

V uplynulém týdnu bojovalo pět plzeňských týmů. Už ve čtvrtek zahájili nadstavbu starší žáci, kteří v Písku neuspěli. O víkendu junioři zakončili nadstavbovou část výhrou, ale přímý postup do play off si nezajistili. V posledním utkání základní části se také radovaly dorost a B-tým, jenž v této části sezóny neprohrál. Na domácím hřišti se představila i minipřípravka.